Historia budynku

RYS   HISTORYCZNY   BUDYNKU

Na temat historii budynku wiadomo niewiele. Wzniesiono go na pierwszej parceli poszerzonej ulicy Dworcowej, która została wytyczona w latach 60-tych XIX wieku

w czasie budowy linii kolejowej do Ełku. Jedyną przesłanką mogącą świadczyć o dacie powstania jest eklektyczny styl, w jakim wzniesiono kamienicę. Ten styl obowiązywał  w latach 80 i 90 XIX wieku, zanim do Ełku zawitały secesyjne motywy w wystroju architektury przełomu wieków. Bogaty wystrój elewacji, portal z rzeźbionymi drzwiami, jońskie i korynckie kapitele, zdobienia rocaille - modne wówczas sztukaterie sprowadzane z Berlina czy Gdańska miał świadczyć o zamożności właścicieli i wyrafinowaniu ich gustów. Wskazuje też, ze ówcześni inwestorzy chcieli dorównać bogactwem architekturze powstającej w Olsztynie czy Królewcu.

Kamienica miała w parterze dwa sklepy, na I i II piętrze od frontu mieściły się dwa okazałe mieszkania pierwszych właścicieli, z salonami w amfiladzie wzdłuż balkonów umieszczonych między ryzalitami. Można domyślać się, że w tych salonach często pobrzmiewała muzyka klasyków wiedeńskich i poezja romantyków niemieckich. Z tyłu kamienicy i na poddaszu znajdowały się małe mieszkanka i pokoje dla służby, która miała osobną klatkę schodową w oficynie. Z czasem kamienica stała się typową czynszówką z pokojami do wynajęcia i jak można znaleźć w książce adresowej Ełku z 1930 roku, pod numerem Hindenburgstrasse 17 mieszkały wraz z właścicielką Augustą Zimmermann 32 osoby. Wśród nich: dwoje właścicieli sklepów, handlarz bydła, fotograf, dwóch lekarzy, dwie wdowy, emeryci, robotnicy, pokojówki : czyli cały przekrój miejskiej społeczności.

Po II Wojnie Światowej kamienica została zagospodarowana jako budynek mieszkalny, sklepy na parterze oddano do dyspozycji tzw. handlu uspołecznionego, mieszkania przydzielono ponad dwudziestu rodzinom przybyłym ze Wschodu. Duże pokoje od frontu stały się siedzibą pierwszych powojennych towarzystw i instytucji kultury w mieście wraz z pobliską salą teatralno-kinową dawnego Kina „Orzeł”. Dużą niedogodnością dla mieszkańców były wspólne sanitariaty na piętrach.

Po wybudowaniu nowego powiatowego domu kultury w połowie lat 60-tych, większość zespołów kulturalnych wyniosła się z budynku, niemniej jednak aż do lat 90-tych miały tu swoją siedzibę stowarzyszenie taneczne, teatralne i pracownie plastyczne. Na parterze mieściły się znane wszystkim ełczanom sklepy: elektryczny i tekstylny.

Kamienica była już wówczas w opłakanym stanie i doczekała się wreszcie kapitalnego remontu. Jako jedna z najstarszych, eklektycznych budowli w mieście może dziś świadczyć o tym, że architektura posiada nie tylko trzy wymiary, ale jest w niej jeszcze ukryty czwarty wymiar – duchowy, obecny mimo upływu czasu, zmieniających się mód, zaklęty w postaciach herm dźwigających portal na balkonie drugiego piętra, w twarzach ukrytych w głowicach korynckich, głowie młodej kobiety w zwieńczeniu portalu 2 piętra, których prawdziwego znaczenia po upływie ponad wieku możemy się jedynie domyślać.

Dziś powinniśmy przyjąć za dobry znak i nie przypadek, że Szkole Artystycznej patronować będzie Wenus z girlandą kwiatów, staroitalska bogini wiosny, uosobienie piękna, odwieczne natchnienie artystów. Zauważmy też, że nad jej głową znajduje się muszla, która wśród wielu znaczeń symbolizuje też muzykę i słowo. A jak pisał angielski poeta Samuel Rogers w poemacie „Życie ludzkie”: „dusza muzyki ukryta jest w muszli”.

Agnieszka Zadroga

Po kilku latach renowacji i modernizacji zabytkowej kamienicy z 1919 roku przy ul. Armii Krajowej – przystosowanej na potrzeby szkoły artystycznej – odbyło się jej uroczyste otwarcie

W budynku szkoły znajduje się 20 klas, pomieszczenie przeznaczone na bibliotekę, przebieralnie, gabinety, dwa węzły sanitarne (prysznice), mała sala koncertowa ze sceną. Na piętrze pomieszczenia przeznaczone są na zajęcia baletowe i plastyczne (2 sale plastyczne,2 sale baletowe).

Do nowego budynku została przeniesiona siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, w pozostałych pomieszczeniach znajdą się ogniska plastyczne oraz taneczno - baletowe.

Kamienica była modernizowana w ramach projektu “Rewitalizacja miasta - remont i adaptacja zabytkowej kamienicy przy ul. Armii Krajowej 21 w Ełku na szkołę artystyczną”, realizowanego i finansowanego w obrębie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Całkowita wartość projektu wynosi: 6 850 000 zł. Z tej kwoty 2 208 195 zł to środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 294 226 zł - środki budżetu państwa, 500 000 zł - promesa Ministra Kultury, 2 797 579 zł - środki własne, 1 050 000 zł - dotacja Ministerstwa Kultury.

Informacje ze strony UM Ełk